SH 79 over I 84 Eb-wb;s.jerome Ic
Fair Condition60 years old15,000 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Jerome |
| Location | 2.8 E. Jerome |
| Carries | SH 79 |
| Crosses | I 84 Eb-wb;s.jerome Ic |
| Coordinates | 42.68833, -114.51847 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 470.1 ft (143.3 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 2966.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,000 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015310 |