I-165 NB over Multiple Streets Streams
Fair Condition32 years old21,946 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Mobile |
| Location | Dn Twn Mob To Chickasaw |
| Carries | I-165 NB |
| Crosses | Multiple Streets Streams |
| Coordinates | 30.75220, -88.09215 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24513.1 ft (7471.6 m) |
| Max Span | 195.9 ft (59.7 m) |
| Deck Width | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Area | 133741.6 sq m |
| Main Spans | 122 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,946 (2021) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 48 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015508 |