I 84 Wbl over D Line Canal
Fair Condition65 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Payette |
| Location | 9.1 W. Caldwell |
| Carries | I 84 Wbl |
| Crosses | D Line Canal |
| Coordinates | 43.81162, -116.75418 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 124.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2023) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015420 |