I 84 Ebl over Notus Canal
Good Condition62 years old22,750 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | 1.0 W. Caldwell |
| Carries | I 84 Ebl |
| Crosses | Notus Canal |
| Coordinates | 43.70280, -116.69941 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 130.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,750 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015465 |