I 59 over US 431
Fair Condition34 years old13,076 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Etowah |
| Location | I 59 * Atn Rr/us 431 |
| Carries | I 59 |
| Crosses | US 431 |
| Coordinates | 34.01895, -86.07459 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 212.9 ft (64.9 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 928.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,076 (2022) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015509 |