I 84 Ebl & Wbl over Ridenbaugh Canal
Fair Condition60 years old144,500 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | 6.7 W. Boise |
| Carries | I 84 Ebl & Wbl |
| Crosses | Ridenbaugh Canal |
| Coordinates | 43.59728, -116.34014 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 144.4 ft (44 m) |
| Deck Area | 400.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 144,500 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015680 |