I 84 Ebl over New York Canal
Good Condition58 years old45,750 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Ada |
| Location | In Boise;near Orchard St. |
| Carries | I 84 Ebl |
| Crosses | New York Canal |
| Coordinates | 43.57361, -116.24024 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 107.9 ft (32.9 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 117.5 ft (35.8 m) |
| Deck Area | 1177.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45,750 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 222 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000015730 |