Pepper Road over French Mill CR
Good Condition33 years old890 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Limestone |
| Location | Sec9 T3s R3w |
| Carries | Pepper Road |
| Crosses | French Mill CR |
| Coordinates | 34.78820, -86.85558 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 110.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 890 (2014) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015730 |