Al-14 over Warrior River Relief
Fair Condition34 years old1,875 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Greene |
| Location | 0.7 Mi W Warrior River |
| Carries | Al-14 |
| Crosses | Warrior River Relief |
| Coordinates | 32.82627, -87.82893 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 288.1 ft (87.8 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 1150.2 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,875 (2020) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015733 |