SR 104 over Perone Branch
Fair Condition33 years old9,964 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Baldwin |
| Location | 6 Mi E US 98 |
| Carries | SR 104 |
| Crosses | Perone Branch |
| Coordinates | 30.54555, -87.78827 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 175.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,964 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015739 |