SR 35 over Big Wills Creek
Good Condition34 years old27,802 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | DeKalb |
| Location | 1 Mi N Jct I-59 * SR 35 |
| Carries | SR 35 |
| Crosses | Big Wills Creek |
| Coordinates | 34.43872, -85.76652 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 333.0 ft (101.5 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 54.5 ft (16.6 m) |
| Deck Area | 1684.9 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 27,802 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015740 |