9th AVE N. over Indian Creek
Good Condition46 years old1,700 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Canyon |
| Location | In Nampa;9th AVE N |
| Carries | 9th AVE N. |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 43.58417, -116.55889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Area | 119.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,700 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000027685 |