Fs Route 209 over N.f. Cda River
Good Condition68 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Kootenai |
| Location | N.f. Cda River |
| Carries | Fs Route 209 |
| Crosses | N.f. Cda River |
| Coordinates | 47.77943, -116.49999 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 143.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010403000000226 |