Fs Route No. 534 over Potter Creek
Good Condition16 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Kootenai |
| Location | Potter CR Above Trail CR |
| Carries | Fs Route No. 534 |
| Crosses | Potter Creek |
| Coordinates | 47.81665, -116.34494 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.7 ft (19.1 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 95.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010403000013125 |