Fs Route No. 419 over Rattle Creek
Good Condition73 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Bonner |
| Location | Rattle Creek |
| Carries | Fs Route No. 419 |
| Crosses | Rattle Creek |
| Coordinates | 48.37039, -116.16968 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.5 ft (15.4 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 72.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1953 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010406000000142 |