Fs Route #231 over Pack River
Fair Condition38 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Boundary |
| Location | 20 Miles From Samuel Id |
| Carries | Fs Route #231 |
| Crosses | Pack River |
| Coordinates | 48.57620, -116.60920 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 127.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010406000000214 |