Fs Route No. 2646 over N. Caribou CR
Good Condition39 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Boundary |
| Location | North Caribou Creek |
| Carries | Fs Route No. 2646 |
| Crosses | N. Caribou CR |
| Coordinates | 48.64953, -116.55461 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 46.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010407000000038 |