Piney Chapel Road over Muddy Creek
Fair Condition32 years old390 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Limestone |
| Location | Sec22 T2s R4w |
| Carries | Piney Chapel Road |
| Crosses | Muddy Creek |
| Coordinates | 34.85748, -86.94276 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 283.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 390 (2013) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 015912 |