Fs Route 281 over Cow Creek
Good Condition42 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Boundary |
| Location | 8.6 Mi From Fh.18 Jct. |
| Carries | Fs Route 281 |
| Crosses | Cow Creek |
| Coordinates | 48.91448, -116.68347 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Area | 66.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 722 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010407000000204 |