R0ad over Deer Creek
Good Condition11 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Boundary |
| Location | No Data Entered |
| Carries | R0ad |
| Crosses | Deer Creek |
| Coordinates | 48.81703, -116.11321 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 166.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 722 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010407000017062 |