Fs Route 302 over Granite Creek
Good Condition74 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Bonner |
| Location | 4 Mi. From Nordman Id |
| Carries | Fs Route 302 |
| Crosses | Granite Creek |
| Coordinates | 48.63959, -116.93799 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 291.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1952 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010408000000190 |