Fs Route No. 2116a over Beaver Creek
Fair Condition40 years old50 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Bonner |
| Location | Beaver Creek Campground |
| Carries | Fs Route No. 2116a |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 48.73700, -116.86146 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 42.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010408000001052 |