No Data Entered over Orogrande Creek
Good Condition70 years old145 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | Orogrande Creek 1 |
| Carries | No Data Entered |
| Crosses | Orogrande Creek |
| Coordinates | 46.58653, -115.61407 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 289.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 145 |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010501000000115 |