Fdr 377d over W Fk Potlatch Creek
Good Condition45 years old5 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Latah |
| Location | 2 Mi West Of ST HWY |
| Carries | Fdr 377d |
| Crosses | W Fk Potlatch Creek |
| Coordinates | 46.91739, -116.40803 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.2 ft (15.3 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 76.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010502000000009 |