Fdr 382 over Elk Creek
Poor Condition65 years old20 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | 4 Miles From Elk River Id |
| Carries | Fdr 382 |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 46.83986, -116.18417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 34.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010502000000046 |