Whitehouse RD over Flat Branch
Fair Condition86 years old450 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Walker |
| Location | 1 Mile S Jasper |
| Carries | Whitehouse RD |
| Crosses | Flat Branch |
| Coordinates | 33.80000, -87.23333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 108.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 450 (1991) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 002222 |