Fdr 255 over Nf Clearwater River
Good Condition58 years old80 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | Kelly Forks Bridge |
| Carries | Fdr 255 |
| Crosses | Nf Clearwater River |
| Coordinates | 46.71789, -115.25738 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 172.9 ft (52.7 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 479.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000000098 |