No Data Entered over Beaver Creek
Fair Condition59 years old140 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | Flume Bridge |
| Carries | No Data Entered |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 46.78760, -115.66580 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 48.6 ft (14.8 m) |
| Max Span | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 133.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 140 |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010503000000120 |