Fdr 595 over Crooked Fork
Good Condition54 years old30 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Clearwater |
| Location | 25 Miles To Powell R S |
| Carries | Fdr 595 |
| Crosses | Crooked Fork |
| Coordinates | 46.66686, -114.68169 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 58.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010506000000024 |