Forest Rd. 221-2 over Slate CR
Good Condition50 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Idaho |
| Location | 32 Mi. From Grangeville |
| Carries | Forest Rd. 221-2 |
| Crosses | Slate CR |
| Coordinates | 45.63191, -116.01422 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.2 ft (28.1 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 244.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 011701000000046 |