Forest Road 1614 over Salmon River
Fair Condition77 years old140 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Idaho |
| Location | 6.4 Mi. From Riggins Id |
| Carries | Forest Road 1614 |
| Crosses | Salmon River |
| Coordinates | 45.39984, -116.21499 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 444.9 ft (135.6 m) |
| Max Span | 250.0 ft (76.2 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 813.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 140 (1992) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 011701000001002 |