Compound Road over South Fork Red River
Good Condition55 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Idaho |
| Location | Red River R.s. Admin Site |
| Carries | Compound Road |
| Crosses | South Fork Red River |
| Coordinates | 45.71003, -115.34427 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 93.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 820 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 011705000000057 |