Forest Road 1194 over So. Fk. Red River
Fair Condition57 years old40 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Idaho |
| Location | No Data Entered |
| Carries | Forest Road 1194 |
| Crosses | So. Fk. Red River |
| Coordinates | 45.64589, -115.40759 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 35.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 820 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 011705000000073 |