Gaillard DR over 3-mile Creek
Fair Condition28 years old906 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Mobile |
| Location | 0.1km N Of Museum DR |
| Carries | Gaillard DR |
| Crosses | 3-mile Creek |
| Coordinates | 30.70566, -88.16495 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Segmental Box Girder |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 142.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 906 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 017497 |