So.frontage Rd. over Bean River
Good Condition26 years old100 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Walker |
| Location | 400west Hensley RD |
| Carries | So.frontage Rd. |
| Crosses | Bean River |
| Coordinates | 33.86626, -87.43676 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 277.6 ft (84.6 m) |
| Deck Area | 533.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2000) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 017499 |