Co HWY 2 over Pope Creek Trib.
Good Condition41 years old150 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Ne-20-t13nr2e |
| Carries | Co HWY 2 |
| Crosses | Pope Creek Trib. |
| Coordinates | 41.10813, -90.29340 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 103.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2022) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048329900000000 |