Ch 28 over Spoon Riv
Fair Condition39 years old75 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Nw-15-t11nr4e |
| Carries | Ch 28 |
| Crosses | Spoon Riv |
| Coordinates | 40.93995, -90.04265 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 211.9 ft (64.6 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 529.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2022) |
| Truck Traffic | 32% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048330200000000 |