County Road 95 over West Fork Creek
Fair Condition95 years old290 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Covington |
| Location | Adams Road |
| Carries | County Road 95 |
| Crosses | West Fork Creek |
| Coordinates | 31.24079, -86.24011 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 96.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 290 (1994) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 017506 |