Tr 83 over Henderson Creek
Good Condition32 years old75 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Ne-7-t12nr1e |
| Carries | Tr 83 |
| Crosses | Henderson Creek |
| Coordinates | 41.04770, -90.42419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 111.5 ft (34 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 248.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048333700000000 |