Tr 1 over Stream
Good Condition31 years old10 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Henry |
| Location | Ne-1-t13nr1e |
| Carries | Tr 1 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 41.15116, -90.32892 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 120.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 222 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048334800000000 |