Tr 338 over French Creek
Good Condition30 years old25 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Se-1-t10nr4e |
| Carries | Tr 338 |
| Crosses | French Creek |
| Coordinates | 40.87777, -89.98602 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 96.5 ft (29.4 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 214.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048335500000000 |