County Road 1 over Escatawpa River Relief
Good Condition28 years old275 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Washington |
| Location | .25mi West Of HWY 45 |
| Carries | County Road 1 |
| Crosses | Escatawpa River Relief |
| Coordinates | 31.26679, -88.33520 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 136.2 ft (41.5 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 385.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 275 (1997) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 017516 |