Park Road over Trib S Henderson Crk
Good Condition28 years old250 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Knox |
| Location | Ne-34-t12nr1e |
| Carries | Park Road |
| Crosses | Trib S Henderson Crk |
| Coordinates | 40.98710, -90.37289 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 111.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 048600500000000 |