Baltzer RD over Callaway Creek
Fair Condition27 years old80 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Elmore |
| Location | Baltzer RD |
| Carries | Baltzer RD |
| Crosses | Callaway Creek |
| Coordinates | 32.56945, -86.30076 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 220.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (1999) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 017518 |