I-65 On Ramp over SR 158/213
Fair Condition25 years old6,882 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Mobile |
| Location | I-65 @ SR 158/213 |
| Carries | I-65 On Ramp |
| Crosses | SR 158/213 |
| Coordinates | 30.80180, -88.10471 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 255.9 ft (78 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 748.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,882 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 017520 |