US 41 over Mill Creek
Fair Condition75 years old24,500 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 3.5 M N Of Gurnee |
| Carries | US 41 |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 42.41863, -87.93804 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 105.3 ft (32.1 m) |
| Deck Area | 468.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,500 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049002800000000 |