Il 132 over Des Plaines River
Fair Condition69 years old22,800 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 0.2 M E Of Il 21 |
| Carries | Il 132 |
| Crosses | Des Plaines River |
| Coordinates | 42.37217, -87.92208 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 131.2 ft (40 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Area | 928 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,800 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049006200000000 |