Il 137 over Rr - Up & Old Skokie
Fair Condition68 years old29,900 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 0.1 M E Of I-94 |
| Carries | Il 137 |
| Crosses | Rr - Up & Old Skokie |
| Coordinates | 42.31129, -87.90177 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 172.6 ft (52.6 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 96.5 ft (29.4 m) |
| Deck Area | 1546.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,900 (2023) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049006500000000 |