Sheridan RD over Drainage Ditch
Fair Condition101 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Lake |
| Location | 0.44 N Of Lake Cook |
| Carries | Sheridan RD |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 42.15861, -87.76823 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 526.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 049008300000000 |