Il 38 over Drainage Ditch
Good Condition33 years old3,100 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Ogle |
| Location | 0.5 Mi W Of Rochelle |
| Carries | Il 38 |
| Crosses | Drainage Ditch |
| Coordinates | 41.91919, -89.09114 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 12.8 ft (3.9 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 105.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,100 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 071202400000000 |